جستجو

اخبار کوشانه

21 خرداد ماه (10 ژوئن) روز جهانی صنایع دستی

چهارشنبه, 21 خرداد 1399

۱۰ژوئن (21 خرداد ماه)، روز جهانی صنایع دستی؛ روزی متعلق به دنیای پر نقش و نگار، دست سازها و دست بافته ها و جلوه هایی که عاشقانه خلق شده اند و ارزش آنها به حدی است که نمی توان قیمتی را برای‌شان تعیین کرد. می توان در ذره ذره آنها عشق را احساس کرد و داستان دل خالقش را خواند. رنگ ها و طرح هایی که انگار لب به سخن می گشایند و قصه ای شنیدنی را روایت می کنند؛ کافیست گوش جان داشته باشی و به این روایت دل بسپاری.

می خواهیم روز جهانی صنایع دستی را با نگاهی گذرا به این هنر و صنعت با ارزش قدر نهیم و با هم نگاهی کوتاه به دلیل نامگذاری روز جهانی صنایع دستی  داشته باشیم.

 

تعریف صنایع دستی ؟

به اثرهای هنری و صنایعی که تمام مراحل ساخت آنها توسط دست و ابزارهای دستی انجام می‌شود و برگرفته از فرهنگ و هنر و بینش و ذوق مردم هر منطقه از کشورهای جهان است، صنایع دستی می‌گویند. در ساخت این صنایع از مواد اولیه بومی استفاده می‌شود و همه، آن را کالایی برای معرفی ویژگی‌های فرهنگی و قومی هر منطقه می‌دانند. مبادله این صنایع، موجب نوعی ارتباط فرهنگی میان جامعه های گوناگون می شود و روابط میان آنها را بهبود می‌بخشد.

 

21 خرداد ماه (10 ژوئن) | روز جهانی صنایع دستی

کشورهای پیشرفته پس از جنگ جهانی دوم صنایع دستی را با رویکرد هنری و فرهنگی مورد توجه قرار دادند، اولین همایش جهانی در این زمینه در دهم ژوئن سال 1964 میلادی در نیویورک برگزار شد. در این همایش تعداری بسیاری از اساتید دانشگاه، هنرمندان و صنعتگران و... از 40 کشور جهان شرکت داشتند.

در پایان این همایش، تاسیس"شورای جهانی صنایع دستی"، به عنوان نهاد وابسته به یونسکو به تصویب رسید و دبیرخانه آن را در شهر آمستردام کشور هلند تعیین کردند. قرار بر این بود که این شورا اهداف زیر را دنبال کند:

  • تشویق، حمایت و راهنمایی صنعتگران دستی و همچنین بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه ای آنها با توجه به زمینه‌های فرهنگی و هنری موجود در هر یک از کشورهای عضو این طرح
  • حفظ و قدرت بخشیدن به صنایع دستی و تجلی آن به صورت رکن عمده و اصلی از حیات فرهنگی ملت‌ها
  • ایجاد همبستگی و همیاری میان صنعتگران دستی سرتاسر جهان

ایران نیز، در سال ۱۳۴۷ خورشیدی برابر با ۱۹۶۸ میلادی به عضویت این شورا و طرح درآمد و در مجامع آسیا و اقیانوسیه‌ فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 2010 بود که ایران پیشنهاد اختصاص روزی به صنایع دستی را داد و روز 10 ژوئن یعنی تاریخ تاسیس شورا را برای آن در نظر گرفت. شورای جهانی صنایع دستی با این پیشنهاد توافق کرد و این روز با عنوان روز جهانی صنایع دستی یا World Handicrafts Day و به اختصار WHD نامگذاری شد.

اعضای فروشگاه آنلاین کوشانه درزمینه های زیر به فعالیت می پردازند:
پوشاک( مانتو، پالتو، بارانی، لباس مجلسی و نیمه مجلسی، شومیز، تریکو، لباس کار، لباس بچگانه، لباس ورزشی و شلوار) سرامیک( دکوری، کاربردی، هفت سین و ...)
عروسک دوزی( پارچه ای روسی، ایرانی، کاموایی)
تولیدات چرم( کیف و کفش و کمربند و ‌‌....)
انواع زیورآلات، دستبند، گردنبند، انگشتر و سرویس کامل 
تولید گلهای مصنوعی و پرورش انواع گل و گیاه طبیعی همراه با گلدان مخصوص 
محصولات رزین شامل مجسمه، جاسوییجی و...
تابلو های نقاشی سوخته نگاری، ویترا(نقاشی روی شیشه) و...
کانون کوشانه از پیوستن اعضای جدید به فروشگاه اینترنتی کوشانه  در زمینه های متفاوت صنایع دستی استقبال می کند و علاقمند است تا تجربیات خود را در اختیار ایشان قرار دهد.

 

نظر خود را درج نمایید
فیلترها
مرتب سازی بر اساس
نمایش در هر صفحه